Przygotowanie do badania

Home / Dla pacjentów / Przygotowanie do badania

Materiał do badań laboratoryjnych powinien być pobierany po odpowiednim przygotowaniu się przez Pacjenta do badania.

 

KREW

Większość badań powinno być pobieranych na czczo, 12-16h po ostatnim posiłku

O określonej porze dnia, zwykle między 7.00 a 8.00 rano

W warunkach spoczynkowych, pozbawionych również obciążenia psychicznego

Zażywanie leków w dniu badania tylko po konsultacji z lekarzem

W przypadku badań bakteriologicznych i alergicznych, badanie należy wykonać przed leczeniem lub po okresowym odstawieniu leków wpływających na wynik oznaczenia

 

MOCZ

Do laboratorium należy dostarczyć pierwszą poranną próbkę moczu z tzw. środkowego strumienia zebraną do czystego, jednorazowego pojemnika (do nabycia w aptece lub w laboratorium), o objętości około 30ml.

 

POSIEW MOCZU

Mocz należy oddać do jałowego pojemnika (specjalne transportery na posiew moczu można także odebrać w rejestracji laboratorium), po uprzednim dokładnym umyciu okolic cewki moczowej. Nie wolno dotykać wewnętrznych ścianek pojemnika ani zakrętki. Środkowy strumień porannego moczu oddać rozchylając wargi sromowe większe/ zsuwając napletek odsłaniając ujście cewki moczowej. Mocz możliwie szybko dostarczyć do laboratorium.

 

BADANIE KAŁU

Do laboratorium należy dostarczyć próbkę kału (ok. 2g), w czystym, jednorazowym pojemniku (do nabycia w aptece). Ważne, żeby pobrana próbka pochodziła z różnych miejsc porcji kału. Jest to istotne w przypadku badań na obecność pasożytów, krwi utajonej i resztek pokarmu.

 

WYMAZ Z GARDŁA I JAMY USTNEJ

Pacjent przygotowany do wymazu powinien być na czczo (nie jeść, nie pić), nie myć zębów, nie płukać jamy ustnej i nie palić papierosów na dwie godziny przed badaniem.